Ako oživiť vyschnutý fajkový tabak? Prinášame vám niekoľko overených trikov na jeho znovuzrodenie!

  • Post published:27. júna 2022
  • Post category:Fajkový tabak
  • Reading time:8 min. čítania
You are currently viewing Ako oživiť vyschnutý fajkový tabak? Prinášame vám niekoľko overených trikov na jeho znovuzrodenie!

Ako oživiť vyschnutý fajkový tabak je otázka, na ktorú celkom určite hľadal odpoveď už nejeden nadšenec chladného dymu či milovník fajnového bafkania. Nikto z nás nie je dokonalý – každý občas niečo domrví, pokazí či zabudne. Je to úplne normálne – ani početná komunita fajkárov nie je v tomto smere žiadnou výnimkou.

Našli ste doma v skrini niekoľko mesiacov zabudnutú a k tomu ešte zle zatvorenú dózu s drahým fajkovým tabakom? No, stáva sa. Tabak v škatuli je už na prvý pohľad mdlý, pri dotyku sa láme, praská, a mrví – je proste suchý ako Sahara. Aj keď to istotne nie je žiadny výhra, netreba hneď hádzať flintu do žita. Problémy sú predsa na to, aby sa riešili a my sme tu preto, aby sme vám pomohli. Ako teda vrátiť vyschnutý fajkový tabak späť do jeho TOP formy?

Suchý verzus príliš vlhký tabak! Ktorá z týchto dvoch alternatív je horšia?

Nadmerná vlhkosť škodí vášmu tabaku jednoznačne viac ako neprimerane silné sucho. Otvoriť nádobu a objaviť v nej mokrý tabak, ktorý výrazne páchne po stuchline či doslova smrdí? To už je asi fakt konečná. Navyše, veľmi vlhký tabak je živnou pôdou pre rast plesní, húb či rôznych baktérií – prítomná môže byť dokonca aj hniloba. Fajčením takéhoto “materiálu“ riskujete vážne poškodenie svojho zdravia. Bez ohľadu na všetky okolnosti vám v tomto prípade ostáva urobiť len jediné – tabak vyhodiť do koša.

Vysypaný miešok s fajkovým tabakom, fajkový zapaľovač a briarová fajka

Naopak – vyprahnutému tabaku sa ešte pomôcť dá. Síce nie vždy, ale väčšinou sa ho ešte zachrániť podarí. Fajčiť zoschnutú tabakovú zmes neodporúčame – jej dym by vám asi veľmi nechutil. Je drsný, horký a štipľavý – nič príjemné to skutočne nie je. Okrem toho, suchý tabak je zle formovateľný – pri plnení fajky sa trúsi, v hlavičke vôbec nedrží a sype sa z nej von.

Ako oživiť vyschnutý fajkový tabak v domácich podmienkach? Ponúkame vám 5 overených receptov!

Klasický hrniec, sitko a voda

Obyčajný hrniec naplňte do 1/3 jeho obsahu čistou vodou – ideálna je destilovaná alebo aspoň 24 hodín odstáta, nie vypustená priamo z vodovodu. Vodu nechajte zovrieť, hrniec odstavte od zdroja tepla a položte naň dostatočne veľké sitko. Suchú tabakovú zmes nasypte do sitka a hrniec prikryte pokrievkou. Para v hrnci by zhruba po 30 minútach mala tabak zvlhčiť tak, aby bol znovu použiteľný a dokázal vám poskytnúť lahodnú chuť a skvelý dym. Pri tejto metóde však vždy dbajte na to, aby sa voda v hrnci nikdy nedotýkala sitka s tabakom – zmes musí byť vlhká, nie mokrá!

Finta s naparovacou žehličkou

Bežnú naparovaciu žehličku naplňte destilovanou vodou a zohrejte ju na maximálnu možnú teplotu. Vyschnutý tabak rozložte na čistú bavlnenú utierku alebo hrubší papier väčšieho formátu – môže to byť napríklad výkres. Nikdy nepoužívajte novinový papier, listy z časopisu či reklamné letáky. Obsahujú totiž farbivo, ktoré by do styku s vaším tabakom určite prísť nemalo.

Fajkový tabak a briarová fajka na tabak

Žehličku podržte nad tabakom a približne na 15 sekúnd spustite naparovanie. Oblakom vzniknutej pary sa snažte rovnomerne pokryť celú plochu papiera či utierky. Ak tabaková zmes dostatočne nezvlhne, procedúru môžete celkom spokojne zopakovať ešte raz. Žehliacu plochu žehličky nikdy neprikladajte k tabaku príliš blízko – počas zvlhčovania nesmie dôjsť k ich vzájomnému kontaktu. To by spôsobilo viac škody než úžitku!

Pomarančová kôrka, zemiak či chlebík

Suchú tabakovú zmes vložte do skleneného pohára so vzduchotesným uzáverom – môže to byť trebárs aj čistá fľaša na zaváranie. Ku tabaku vložte ošúpanú kôru zo stredne veľkého pomaranča alebo niekoľko nakrájaných plátkov surového zemiaka, môže to však byť aj krajec čerstvého chleba. Ak si zvolíte alternatívu s pomarančovou kôrou, vždy ju použite iba z ovocia s označením BIO. Kôra ostatných pomarančov totiž môže obsahovať rôzne druhy chemikálií, ktoré boli použité pri ich postreku. Pohár dôkladne uzavrite a na cca 12 hodín ho položte na suché a tmavé miesto – kontrola tabaku každých niekoľko hodín nie je vôbec na škodu. Keď urobíte všetko správne, váš tabak by mal znovu chytiť druhý dych. Navyše, absorbovaním vlhkosti z kôry pomaranča môže získať aj novú a veľmi zaujímavú príchuť.

Fajkový tabak a briarová fajka na tabak - fajkový tabak napchatý do hlavičky fajky

Miska a vlhká utierka

Tabak do fajky vložte do misky – väčšie zhluky opatrne rozoberte tak, aby bola zmes rovnorodá, nadýchaná a kyprá. Destilovanou alebo odstátou vodou navlhčite primerane veľkú a čistú bavlnenú utierku a položte ju na vrch misky. Utierka musí byť napnutá a v žiadnom prípade sa nesmie dotýkať tabaku – po obvode misky ju pevne prichyťte gumičkou tak, aby sa neprepadla. Misku s tabakom kontroluje každé 2-3 hodiny. V prípade potreby môžete utierku dodatočne navlhčiť pomocou rozprašovača. Dávajte však pozor, aby bola iba vlhká – do tabaku z nej nemôže kvapkať voda! Ak sa nič neobvyklé nestane, tabak bude za pol dňa znovu v super forme.

Špongia

Nastrihajte novú a čistú špongiu (hubku na umývanie riadu) na menšie kocky. Jednu alebo dve z nich namočte do destilovanej vody a v rukách ich poriadne vyžmýkajte. Suchý tabak vložte do uzatvárateľnej sklenenej fľaše alebo igelitového vrecka. Pridajte k nemu vlhké kúsky špongie a fľašu či vrecko vzduchotesne uzavrite. Keď to urobíte večer, už ráno by ste mali mať svoj tabak ako z rozprávky. Ak by náhodou tabaková zmes zvlhla priveľmi (stať sa môže), nechajte ju chvíľu preschnúť na vzduchu alebo ju premiešajte s trochou iného – suchšieho tabaku. Želáme vám veľa fajčiarskeho šťastia, priatelia!