Prečo je dôležité správne zafajčenie briarovej fajky? Ako to spraviť tak, aby ste si novú fajku nezničili? Pozbierali sme pre vás dôležité postrehy zo života milovníkov pomalého „bafkania“ a prinášame vám ich v prehľadnom podaní.
Prečo je potrebné každú novú fajku na tabak najprv zafajčiť?
Jednoducho povedané – pri procese zafajčovania fajky sa vo vnútri hlavičky vytvorí ochranná vrstva, ktorá chráni drevo pred vysokými teplotami a následným spálením. Ochranná vrstva je tvorená uhlíkom – karbónom, pričom niektoré fajky môžete kúpiť už ošetrené karbónovým náterom. Pre pokoj v duši odporúčame aj takto pripravené fajky napriek tomu zafajčiť.
Najdôležitejší je výber tabaku
Pri rozhodovaní berte na zreteľ dva faktory – rez tabaku a aromatizáciu. Existuje viacero typov rezu tabaku a nie každý je vhodný na zafajčovanie fajky. Odporúčame na začiatok zvoliť jemnú variantu rezu a to „Loose cut“. Vyberte si tabak s neutrálnou aromatizáciou, respektíve tabak bez nej. Aromatizácia tabaku totiž zostáva vo fajke a budete ju cítiť aj pri nasledujúcom fajčení s iným typom tabaku.
Skontrolujte vlhkosť tabaku
Fajkový tabak by nemal byť príliš suchý ani príliš vlhký. Suchý tabak ani neskúšajte fajčiť a už vôbec nie zafajčovať ním fajku. Horenie takéhoto tabaku je príliš intenzívne a fajka by sa vám spálila. O jeho štipľavej chuti ani nemusíme diskutovať. Suchý tabak môžete skúsiť zvlhčiť, no jeho chuť a aromatizácia nebudú dosahovať požadovanú kvalitu.
Príliš vlhký tabak tiež nie je výhrou. Pri jeho fajčení sa uvoľňuje väčšie množstvo kondenzátu, ktorý sa vám môže dostať až do úst. A nielen to, vlhký tabak ťažšie a nerovnomerne horí. Vlhkosť upravíte tým, že tabak vyberiete z obalu, rozložíte na tácku alebo iný podklad a necháte ho chvíľu dýchať.
Príprava tabaku na fajčenie
Odhadované množstvo tabaku vyberte na tácku alebo papier. Ak si myslíte, že ste vybrali dostatočnú dávku tabaku, pridajte ešte trochu. Majte na pamäti, že tabak budete vo fajke utláčať. Tabak požmoľte medzi prstami a vyberte z neho tvrdšie alebo hrubé kusy. Dôkladne oddeľte zlepené kusy tabaku a natrhajte ho na menšie časti. Zlepené a tvrdé kusy nehoria rovnomerne a do fajky dobre nesadnú.
Naplnenie fajky tabakom
Pripravený tabak rozdeľte na tri a viac častí. Prstami zoberte prvú časť tabaku a vložte ju do hlavičky. Zatiaľ ju neutláčajte, iba poklepte na stenu hlavičky, aby sa tabak usadil na dno. Spodná časť tabaku musí byť vzdušná, inak by fajka nemala správny ťah. Druhú časť už môžete jemne pritlačiť.
Pri tretej a ďalších častiach tabak zatlačte, najlepšie dusátkom z fajkového príboru. Dôkladne pritláčajte tabak po obvode hlavičky a popri tom kontrolujte, či je tabak vo fajke stále vzdušný. Zistíte to jednoduchým potiahnutím vzduchu z fajky po každom pritláčaní dusátkom.
Koľko tabaku je potrebné na zafajčenie fajky?
Najprv si musíme položiť inú, dôležitejšiu otázku. Koľko času je potrebné na zafajčenie fajky? Dôležité totiž je, aby ste fajku dofajčili až dokonca. Prečo? Ako sme vysvetlili na začiatku, pri spaľovaní tabaku sa na vnútorných stenách hlavičky vytvára tenká vrstva zložená z uhlíku. Táto vrstva chráni a zosilňuje steny hlavičky a zabraňuje tak spáleniu fajky. Uhlíková stena sa vytvára iba na tých miestach, na ktorých dochádza k horeniu tabaku. Pokiaľ v polovici fajčenia prestanete, karbónová vrstva sa vytvorí iba na vrchnej časti hlavičky a spodná časť zostane nechránená.
Preto je dôležité, aby ste fajku dofajčili až do konca a naložili si pri tom dostatočné množstvo tabaku. Aké množstvo tabaku je teda potrebné? To záleží od vás a od ďalších faktorov ako sú napríklad: veľkosť a typ hlavičky fajky, vlhkosť a rez tabaku.
Zapaľovanie a fajčenie fajky
Podstatné je, aby ste zapálili tabak rovnomerne po celom obvode hlavičky. Na zapaľovanie si preto zvoľte zápalky, alebo fajkový zapaľovač, ktorý má plameň z bočnej strany zapaľovača. Pri zapaľovaní jemne ťahajte z náustku. Spálený tabak na povrchu priduste a zapáľte znova.
Nefajčite príliš intenzívne, pretože by tabak vo vnútri hlavičky mohol dosiahnuť príliš vysokú teplotu. Fajka by sa vám mohla spáliť a tabak by mal horkú pachuť. Fajčite pomaly a s kľudom. Pokiaľ ste príliš náruživý a tabak vám už horí intenzívne, nechajte fajku oddýchnuť a na chvíľu ju odložte do stojanu. Nenechávajte ju ale príliš dlho bez povšimnutia, pretože tabak prestane voňať a chutiť.
Počas fajčenia môžete tabak jemne utláčať pomocou fajkového príboru. Buďte však obozretný a kontrolujte, či fajka stále dobre ťahá. Môže sa stať, že vás niečo vyruší a nestihnete ju dofajčiť. Fajku teda poriadne vyklepte, vyčistite a nechajte vyschnúť minimálne jeden deň.
Pomohol vám náš návod? Napíšte nám ako sa vám darilo, alebo sa podeľte s nami o vaše skúsenosti.
Článok pre vás pripravila: Veronika