Ako správne skladovať fajky na tabak, aby zostali v top forme a boli stopercentne fit aj po rokoch? Nesprávne uskladnenie drevenej fajky sa skôr či neskôr jej majiteľovi určite vypomstí. Fajka z briaru príliš suché prostredie nemusí – vyprahnuté drevo môže ľahko prasknúť a problém je na svete. Ani nadmerná vlhkosť však nie je pre fajku na tabak žiadne terno. Hrozí jej zakysnutie, no a mokrastý zápach stuchliny tiež asi nebude to, čo by ste chceli zažiť pri najbližšom sedení. V dnešnom článku sa dozviete, ako jednoducho sa dá pomocou vhodného skladovania vašich fajok tomuto katastrofickému scenáru predísť. Párminútové čítanie vám tak môže ušetriť kopec nervov aj peňazí!
Briarová fajka znesie veľa – ani ona však nie je nezmar!
Jedna fajka na tabak vám celkom iste nestačí, aj dve sú stále ešte málo. Ak fajčíte intenzívne a často, mali by ste ich mať určite viac. Nepísané pravidlo hovorí, že každá fajka sa fajčí len raz denne – následne musí aspoň 24 hodín schnúť a odpočívať. Prečo je to tak? Drevená fajka počas fajčenia nasáva vlhkosť zo spaľovaného tabaku. Ak by ste každý deň fajčili dookola tú istú, nestihla by preschnúť a rýchlo by vzala skazu. Fajke na tabak musíte dopriať dostatok času na to, aby po každej relácii poriadne vychladla a uvoľnila zo seba všetku naviazanú vlahu. Ostrieľaní znalci fajok, ktorí majú vo svojich zbierkach aj 20-30 kúskov im tak vedia zabezpečiť dokonalú rotáciu a dopriať potrebný relax.
Keď svoje fajky na tabak používate pravidelne, sú neprestajne čistené a vetrané – je to v poriadku. Horšie je, keď dlhšie stoja bez dotknutia a nepracujú. Kolísajúca vlhkosť okolia má vtedy oveľa vyššiu šancu vašim fajkám ublížiť. Zvlášť briar, známy svojou vysokou absorpčnou schopnosťou, reaguje na tieto podnety pomerne citlivo. Extrémne vyschnutá briarová fajka sa nezriedka láme a prepaľuje – mokrá zas produkuje nechutný dym, zle horí a má tendenciu k tvorbe plesní.
Kde by sa (ne)mali drevené fajky na tabak skladovať?
Briarové fajky sa dajú odložiť naozaj kamkoľvek, nie všetky miesta však tomuto účelu vyhovujú rovnako. Väčšina fajčiarov necháva svoje briarky zabudnuté vo fajkovom popolníku niekde na polici, ďalšie miesto v rebríčku obľúbenosti patrí zásuvke písacieho stola. Absolútnou brutalitou a doslova vraždou vašej fajky na tabak je igelitové vrecko a priame slnečné svetlo – o kombinácii týchto dvoch zabijakov radšej ani nezačínajme debatu. Kde sa teda briarové fajky cítia najlepšie?
Stojan na fajku
Fajkový stojan je asi najrozšírenejším miestom krátkodobej úschovy briarových fajok na tabak vôbec. Materiálové, štýlové či dizajnové prevedenie tejto nevyhnutnej súčasti povinnej výbavy každého fajkára dokáže hravo uspokojiť potreby všetkých skupín priaznivcov fajčenia. Zo širokej a pestrej ponuky stojanov na fajky si dokáže vybrať skutočne každý. Na svoje si istotne prídu úplní začiatočníci, bežní či sviatoční fajčiari, ale aj podkutí a zbehlí fajnšmekri. Podľa veľkosti vašej zbierky si viete zvoliť stojan na jednu, dve, tri, ale aj desať fajok – záleží len na vás. Stojan na fajky dokáže každej briarke vytvoriť optimálne podmienky na jej uskladnenie a navyše – fajčiar si podľa usporiadania fajok môže lepšie ustriehnuť ich cirkuláciu.
Skrinka na fajky
Drevená skrinka na fajky sa o vaše poklady postará na krátku až stredne dlhú dobu a zároveň slúži aj ako veľmi vkusný bytový doplnok. Najväčšou slabinou skrinky na fajky je to, že nie je hermetická. Skrinka na fajky tak poskytuje útočisko skôr pred náhodným mechanickým poškodením či sadajúcim prachom – voči negatívnym účinkom okolitej klímy je takmer bezmocná. Ďalšou jej nevýhodou je slabá dostupnosť. Keďže sa dnes nové skrinky na fajky vyrábajú už len ojedinele, fajčiari sú odkázaní na zháňanie exemplárov, ktoré sa zachovali z minulosti. Často sa jedná o starožitnosti, ktorých je fakt málo a okrem toho – sú príliš drahé. Ak na to však máte a ste ochotní do svojho koníčka trochu investovať, je to v pohode – skrinky na fajky sú fajn.
Vzduchotesné poháre a nádoby
Ako správne skladovať fajky na tabak dlhodobo? Odpoveď znie: vo vzduchotesne uzatvárateľných pohároch a nádobách! Vyrobené sú zvyčajne zo skla alebo vysokoakostného plastu a fungujú nanajvýš spoľahlivo. Máte v úmysle odložiť svoju fajku minimálne na týždeň a viac? V nepriedušných a vodotesných nádobách budú vaše drevené fajky v úplnom bezpečí – zvonku k nim neprenikne ani molekula vody či zrnko prachu. Drevené fajky na tabak uložené v takto dôkladne odizolovanom priestore si svoju kvalitu vedia zachovať skutočne dlho. Nezabúdajte, že pozatvárané poháre a nádoby musíte aspoň raz za niekoľko dní otvoriť (aspoň na niekoľko minút) a dobre vyvetrať! V opačnom prípade nerobíte vašim fajkám nič iné, ako medvediu službu.