Fajkový tabak je obľúbenou, ale hlavne nevyčerpateľnou témou mnohých článkov, rozhovorov a debát. Keď požiadate milovníka fajčenia fajky o vyjadrenie, čo vie povedať o fajkovom tabaku, musíte rátať s tým, že sa začne dlhý monológ. Pre milovníka fajčenia fajky je to nevyčerpateľná téma, v ktorej určite nevynechá krajinu jeho pôvodu, spôsob úpravy, farbu, chuť či rez. To, ktorý je ten najlepší, je však určiť ťažko, pretože aj tu platí staré známe pravidlo, koľko ľudí, toľko chutí.
Odkiaľ sa vzal fajkový tabak?
Začnime jeho pôvodom. Tabak pôvodne pochádza z Ameriky, jej pôvodní obyvatelia ho používali ako liek, ale aj pri svojich duchovných rituáloch. Za jeho rozšírenie v Európe vďačíme talianskemu moreplavcovi v španielskych službách Krištofovi Kolumbovi, ktorý ho odtiaľ koncom 15. storočia doviezol do Európy, kde sa jeho užívanie medzi obyvateľmi šírilo ďalej veľkou rýchlosťou. Pôvodne bolo užívanie tabaku aj tu aplikované v medicíne na liečbu rôznych chorôb, no neskôr sa jeho fajčenie rozšírilo aj medzi bežným obyvateľstvom. Na svete existuje viacero “tabakových veľmocí“, ktoré zásobujú svetový trh s tabakom, pričom svoje postavenie si veľmi úpenlivo strážia, nakoľko sa jedná o obchod, v ktorom sa točia nemalé peniaze. Patrí sem napríklad Turecko, Čína, India, USA, alebo Indonézia.
Príprava fajkového tabaku
Po vykonaní zberu sa zrelý tabakový list fermentuje a následne sa používa ako čistý produkt, kde sa vyrába najčastejšie zmes viacerých druhov tabaku, alebo sa do neho pridávajú rôzne arómy vytvárajúce charakteristické chute a vône. Takto vznikajú rôzne tabakové zmesi s príchuťou mentolu, čerešne, maliny, višne, jahody, jablka či banánu a mnohých ďalších, ktoré si v súčasnosti už našli na trhu svoju cieľovú skupinu.
Čo sa týka mechanickej úpravy, tabak sa väčšinou strojovo reže na prúžky, ktoré majú rôznu hrúbku. Upravujú sa od tých najtenších rezov až po širšie plátky, môžu sa stáčať do malých klbiek či rolovať. V niektorých zmesiach sa tenšie prúžky kombinujú s hrubšími, alebo s kúskami tabaku, ktorý je rezaný menej precízne. Takto vznikajú tabakové zmesi, ktoré sú z pohľadu úpravy rezu ľahko identifikovateľné aj pre laického spotrebiteľa. Tabaková zmes môže mať rôznu farbu. Zastúpenie tu má škála farieb od čiernej a hnedej až po oranžovú, čo vo vzájomnom súlade vytvára dokonalú pastvu pre oči fajčiara.
Fajky, fajky, fajočky..
Aby bol však zážitok dokonalý, ku dobrému tabaku nesmie chýbať aj dobrá fajka. V dnešnej dobe je ich na trhu nespočetné množstvo, stačí si vybrať podľa želania a vkusu každého jedného užívateľa. Stále však prevládajú klasické drevené, ktoré sú rozšírené medzi ľuďmi najviac. Líšia sa od seba veľkosťou, tvarom, farbou no v neposlednom rade však aj druhom dreva, z ktorého sú vyrobené. Na výrobu fajok sa najčastejšie používa drevo briarové, ale aj dubové, višňové, hruškové, a rose-wood. Medzi mladšími ročníkmi spotrebiteľov sú obľúbené fajky keramické, hlinené, sklenené, ale aj vodné. Najväčší fajnšmekri si potrpia aj na takých detailoch, ako je fajková príklopka, filter, či umelecký motív fajky.
Fajkový zapaľovač a príslušenstvo
Ku každej dobrej fajke patrí aj zodpovedajúce príslušenstvo. Môže to byť kazeta, v ktorej je fajka uložená, ale napríklad aj špeciálny fajkový zapaľovač. Jeho náplň je buď benzínová, alebo plynová. Fajkový zapaľovač sa od klasického líši tým, že kvôli uľahčeniu zapálenia tabakovej náplne fajky vyžaruje plameň väčšinou zboku, pričom v jeho tele sú precízne ukryté malé nástroje slúžiace na čistenie a údržbu fajky. Tieto veci sa bežne predávajú aj ako súčasť darčekového balenia fajky.
Dobrá fajka stojí groš
Jednotlivé druhy, typy či značky fajok sa od seba samozrejme odlišujú aj cenou. Dostupné sú už za “pár drobných“ niekde v hypermarkete, cena tých kvalitnejších kúskov sa však v špecializovaných predajniach bežne počíta aj v stovkách eur. Stačí sa prispôsobiť svojim finančným možnostiam a oddať sa pôžitku.
Tak nech Vám dymí, priatelia!
Článok pre vás pripravil: Vojtech