Fajky z morskej peny sú oceňované fajčiarmi na celom svete už niekoľko storočí. Okrem toho, že poskytujú výnimočný fajčiarsky zážitok, každá z nich je umeleckým dielom, ktorý odráža vysoký stupeň odbornosti a majstrovstva ich rezbárov. Tu je však nutné spomenúť, že nie všetky fajky z morskej peny sú rovnako kvalitné. Zatiaľ čo niektoré vydržia bezchybne slúžiť aj celé desaťročia, iné môžu byť veľkým sklamaním. Ak si plánujete kúpiť méršaumku, tu je 5 najčastejších známok jej nízkej bonity!
1. Nekvalitné vyrezávanie
Vysokoakostné fajky z morskej peny sa vyznačujú presnou a náročnou rezbou s dôrazom na detail. Morská pena je mäkká a povoľná, preto je ideálne pre jemné a precízne remeselné spracovanie. Rezba menej kvalitných fajok je už na pohľad nedôsledná a veľmi povrchná. Vzory sú strohé a nevýrazné, bez patričného vypracovania a ostrosti. Zdobenie takejto fajky pôsobí lacno a poukazuje na lajdáckosť, chýbajúcu rutinu a mizernú zručnosť fajkára.
2. Nadmerná či nízka poréznosť
Morská pena je poetický názov pre sépiolit alebo afrodit, čo je druh minerálu vyznačujúceho sa skvelou poréznosťou. Táto vlastnosť morskej peny je dôvodom, prečo méršaumka (z nemčiny, meer = more, schaum = pena) tak dobre filtruje dym a odvádza z neho vlhkosť počas fajčenia. Stávajú sa však prípady, že pórovitosť sépiolitu je nadmerná, alebo naopak – príliš nízka. Enormná poréznosť je príčinou nízkej hmotnosti a slabšej štruktúry materiálu, čo logicky smeruje k rýchlejšiemu znehodnoteniu fajky. Mizivá pórovitosť znamená zlé chladenie aj filtráciu dymu, čo fajčiarovi prináša vlhký a horúci zážitok, ktorý je často sprevádzaný „uhryznutím jazyka“. Okrem toho, druhotriedna fajka z morskej peny môže mať na svojom povrchu malé trhliny, ktoré sú ďalším signálom jej podradnej akosti.
3. Neprirodzený zápach
Významným ukazovateľom pochybnej kvality méršaumky je nepríjemný zápach. Keď ovoniate sépiolit, mali by ste cítiť len jemnú a nevtieravú kriedovú arómu. Ak sa ale objaví zvláštny syntetický zápach, fajka je podľa všetkého vyrobená z chemicky upraveného materiálu tak, aby hmota pripomínala originálnu morskú penu. Použitá chémia však nielenže negatívne vplýva na chuť tabaku, ale môže ohroziť aj zdravie fajčiara, a to už je trochu problém. Pri kúpe fajky z morskej peny si k nej preto nikdy nezabudnite pričuchnúť!
4. Nápadne nízka vs. privysoká hmotnosť
Morská pena je vďaka svojej štruktúre ľahká, dokonca pláva na vode. Ak sa vám však zdá, že je ľahká až príliš, alebo naopak, je podozrivo ťažká – zbystrite! Veľmi nízka hmotnosť fajky môže súvisieť s chatrnou akosťou sépiolitu či pridaním aditív, aby výrobca ušetril náklady. Vyššia váha zas môže znamenať, že fajka nepochádza z jedného bloku morskej peny, ale bola zlisovaná z menších odpadových kusov, sépiolitového prachu, sadry a spojiva. Keď fajku z morskej peny poťažkáte v ruke, jej hmotnosť by mala byť úmerná veľkosti – proste tak akurát.
5. Nesprávne sfarbenie
Jedným z najtypickejších znakov fajok z morskej peny je zmena ich farby v priebehu času. Pôvodne biely alebo krémový sépiolit sa vplyvom dymu a olejov z tabaku postupne mení na žltý, žltočervený až žltohnedý s nádherným jantárovým nádychom. Problém nastáva, ak sa fajka začne sfarbovať veľmi rýchlo, už po niekoľkých fajčeniach, alebo sa na nej objavia zvláštne tmavé fľaky. Tieto situácie vznikajú, keď je sépiolit veľmi porézny alebo obsahuje prímesi, ktoré takto reagujú na tabakový dym. Pamätajte si, že fajky z morskej peny sa sfarbujú mesiace až roky, nikdy nie po dvoch či troch sedeniach!
Fajky z morskej peny – záver
Vraziť peniaze do fajky z morskej peny, ak je bonitná, sa rozhodne oplatí. Nájsť ale takú, čo zaručene posunie vaše sedenia do vyššieho levelu, znamená byť vždy o krok vpred! Pri kúpe fajky z morskej peny si preto všímajte jej poréznosť, precíznosť rezby, možný zápach, podozrivo nízku či vysokú hmotnosť, no nezabúdajte ani na proces sfarbovania. Vybrať si méršaumku, ktorá zmení vaše relácie na dokonalý fajčiarsky rituál, potom vôbec nemusí byť tak ťažké. Majte sa pekne, priatelia!