Plnenie fajky a hlavne ako to urobiť správne je večne sa opakujúca otázka, hlavne u fajkárov – začiatočníkov, ktorí sa v prekrásnom svete fajok ešte len začínajú orientovať, a tú svoju cestu si iba hľadajú. Neexistuje žiadny striktne písaný návod, ktorý by ich v tomto ohľade usmernil, spoliehať sa teda musia na rady od skúsenejších kolegov, alebo jednoducho sami na seba. Aby som vám to hľadanie trochu uľahčil, ku téme som spracoval krátky manuál, ktorý by vám mal poskytnúť aspoň tie základné informácie. Fajka má byť pre vás pôžitkom, nie trápením. A verte mi, správne naplnenie fajky je vec veľmi dôležitá. Ak v bežnom živote platí porekadlo o tom, že ako si ustelieš – tak budeš spať, tak voľne parafrázované v kruhu fajkárov by určite znelo: “Ako si naplníš – tak budeš fajčiť“.
Príprava nadovšetko
V prvom rade si zo svojej sady fajok vyberiete tú, ktorá vám pre danú chvíľu bude vyhovovať najviac. Ak chcete fajčiť dlhšie, vezmite si tú s väčšou hlavičkou, ak máte toho času menej, tak siahnite po menšej. Skontrolujte ju, či je čistá a dostatočne suchá. Ak je v poriadku, prichádza na rad tabak. Ten si vyberiete podľa aktuálnej chuti, výber je len a len na vás. Tu musíte dbať na to, aby bol správne vlhký. Ak je veľmi suchý, bude horieť silno, rýchlo a intenzívne, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť prepálenia fajky a nepríjemne štipľavej chuti jeho dymu. Ak je zas veľmi vlhký, bude zhasínať, slabo tlieť a jeho chuť bude viac zatuchnutá. Správna vlhkosť tabaku pri fajčení by mala byť 70%. Pred fajčením môžeme vlhkosť tabaku upraviť tým, že ho na chvíľu rozložíte na čistý papier, kde ho necháte trochu preschnúť, alebo naopak – navlhčíme ho. Ja to zvyknem robiť tak, že tabak na pár minút vložím do uzatvorenej nádoby, alebo igelitového sáčku spolu s kúskom navlhčenej (nie mokrej!) hubky na riad (samozrejme novej a čistej). Skoro by som zabudol – pripravíme si aj fajkový príbor (lyžičku, tyčinku a dusítko).
Plnenie fajky o tri, dva, jeden, začíname!
Spôsobov, ako správne naplniť fajku tabakom je veľa. Každý skúsený fajkár má ten svoj, ktorý je rokmi overený, a na ktorý nedá dopustiť. Ešte predtým, ako sa ku jednotlivým spôsobom plnenia fajky dostaneme, vám musím zdôrazniť jednu veľmi dôležitú vec. Pri plnení fajky, nech ju už plníme akýmkoľvek spôsobom, je najdôležitejšie to, aby ostal správne zachovaný jej ťah. Ten nesmie byť príliš voľný a ľahký, vtedy sme fajku naplnili veľmi riedko a vzdušne. Fajkový tabak nám bude horieť veľmi rýchlo a my ho budeme musieť utláčať dusítkom. Ak zase musíme ťahať veľmi silno, tak je tabak natlačený príliš tuho a husto, následkom čoho sa fajka bude dusiť a zhasínať. Pri plnení fajky je potrebné dbať na zvýšenú opatrnosť, aby nedošlo k upchatiu ústia dymového kanálika v hlavičke, pretože vtedy nám fajka fungovať vôbec nebude. Je nevyhnutné správne odhadnúť tú zlatú strednú cestu, len vtedy bude fajčenie skutočným zážitkom. Nebojte sa, po niekoľkých pokusoch sa vám to iste podarí, chce to len tréning. Ako sa hovorí – cvik robí majstra!
Spôsoby plnenia fajky
Ako som už spomenul, spôsobov, akými sa plní fajka tabakom je neúrekom. Nezostáva nič iné, len ich na začiatku vyskúšať čo najviac, aby ste si vedeli neskôr vybrať ten, ktorý vám je najbližší. Neexistuje lepší, alebo horší spôsob. Ide len o to, ktorý vám vyhovuje viac. Tak sa teda poďme na niektoré z nich pozrieť zblízka.
Plnenie na tretinky
Toto plnenie fajky sa odporúča hlavne začiatočníkom, voláme ho tiež dieťa– žena–muž. Do prvej tretiny obsahu komory tabak len voľne nasypeme. Vôbec ho neutláčame, len jemne upravíme (sila dieťaťa). Následne doplníme druhú tretinu komory tabakom, tento však už jemne utlačíme (sila ženy). Doplníme poslednú tretinu, ktorú utlačíme najsilnejšie (sila muža). Povrch upravíme tak, aby siahal približne 0,5cm pod okraj hlavičky. Tabaková zmes je v tomto prípade upravená postupne, jej hustota v tabakovej komore stúpa zdola nahor, dobrý ťah je zabezpečený redšou zmesou v spodnej časti.
Plnenie na dve polovice
Plnenie na dve polovice obnáša ten istý postup, ako plnenie na tretinky, len je vynechaná prvá tretinka – voľne nasypaný tabak v najspodnejšej časti tabakovej komory. V tomto prípade plníme jemným tlakom tabak úplne odspodu, až do polovice obsahu komory (sila ženy). Následne obsah komory doplníme úplne a tabak utlačíme silnejšie (sila muža). Povrch upravíme podobne, ako v prvom prípade. Pri tomto plnení je zabezpečené dlhšie horenie tabakovej zmesi, ako pri plnení na tretinky, to všetko pri súčasnom zachovaní dobrého ťahu fajky.
Plnenie na celú
Pri tomto plnení je tabakovou zmesou komora naplnená rovnomerne husto, od samého dna, až po vrch. Pri postupnom plnení vyvíjame slabý tlak, aby vo všetkých častiach komory bola konštantná hustota tabaku, čo nám v konečnom dôsledku zabezpečí plynulé a rovnomerné horenie pri fajčení. Tým, že v komore nie sú v jej jednotlivých častiach rozdiely v hustote tabakovej zmesi, fajčenie je rovnako kvalitné od začiatku, až po jeho koniec.
Plnenie á la “zátka“
Pri tomto spôsobe plnenia jemne a rovnomerne naplníme tabakom 2/3 obsahu tabakovej komory. Jemne ju utlačíme a upravíme. Potom vezmeme do prstov primerane veľký kus tabakovej zmesi, túto vyformujeme do kruhového tvaru. Dbáme na to, aby bola aspoň raz tak hustá, ako zmes, ktorá už je naplnená v komore fajky. Silnejšie ju v rukách postláčame a doplníme ňou zvyšnú hornú 1/3 obsahu komory. Dôsledne ju popritláčame po obvode a tabakovú zmes dusítkom utlačíme aspoň 0,5cm pod úroveň horného okraja hlavičky. Vyformovaná tabaková zmes vo vrchnej časti pôsobí ako zátka – štopeľ, od čoho je odvodené aj pomenovanie tohto spôsobu plnenia.
Bublinové plnenie
Postup pri bublinovom plnení je nasledovný. Do prstov si vezmeme veľký kus tabaku (pozor, musí to byť jeden celok) a vyformujeme z neho primerane hustú (radšej hustejšiu, ako redšiu) guličku. Povrch guličky sa snažíme upraviť tak, aby pevne držala tvar, a tabak sa z nej trúsil čo najmenej. Priemer guličky musí byť o trochu väčší, ako priemer tabakovej komory. Takto vyformovanú tabakovú zmes vložíme do hornej časti tabakovej komory, pričom nižšie ju už nestláčame! Horné okraje opatrne upravíme, pričom podobne, ako v predchádzajúcich prípadoch, stlačíme 0,5cm pod okraj hlavičky. Pružnosť tabakovej zmesi nám zaručí, že táto sa udrží na mieste a neskĺzne nám na dno komory. Zaujímavosťou takto naplnenej fajky je to, že najspodnejšia časť tabakovej komory je úplne prázdna, je tam akoby vzduchová bublina, z čoho pochádza aj názov tejto techniky plnenia.
Všetko so všetkým súvisí
Áno, všetko so všetkým súvisí, a pri fajke to platí dvojnásobne. Chcem tým povedať len to, že keď sa vám už podarilo správne naplniť fajku kvalitným tabakom, nepokazte si to na konci jej nesprávnym zapálením. Nepoužívajte benzínové zapaľovače, ani zápalky so sírovou hlavičkou, pretože z nich tabak vo fajke môže absorbovať nepríjemnú pachuť. Na tento účel sú ako stvorené špeciálne fajkové zapaľovače s bočným vyvedením trysky, ktoré sú plnené butánom. Tabakovú zmes vo fajke zapaľujte opatrne – len špičkou plameňa, aby sa nespálila. Krúživým pohybom plameňa zapáľte postupne celý povrch tabaku v komore, nevynechajte ani jednu časť, aby sa rozhorel rovnomerne. Počas toho z fajky veľmi slabo poťahujte, aby sa lepšie rozhorel. Silný ťah nie je vhodný, pri fajčení fajky platí, že menej je niekedy viac.
Fajka je naplnená – ide sa na vec!
Čo som o správnom plnení fajky vedel, to som vám napísal. Dúfam, že si tu každý z vás nájde niečo zaujímavé, čo mu pomôže. Ak ste teda dočítali, tak si spokojne naplňte a zapáľte tú vašu obľúbenú. A dajte vedieť, ako sa vám to podarilo!
Článok pre vás pripravil: Vojtech