Uhlíkový náter fajkovej hlavičky je dnes už považovaný za štandardnú súčasť veľkého množstva nových drevených fajok na tabak. Ich výrobcovia ho často poskytujú fajčiarom ako modernú pomôcku pre úspešné zvládnutie procesu zafajčovania každej fajky. Uhlíkový náter vnútorných stien tabakovej komory má za úlohu chrániť fajkovú hlavičku pred prepálením až dovtedy, pokiaľ sa v nej prirodzenou cestou nevytvorí dostatočne hrubá karbónová vrstva. Samotné zafajčenie fajky na tabak trvá približne dva týždne a správna hrúbka tzv. uhlíkového koláča by mala byť 1 až 2 milimetre.
Nie každá fajka potrebuje karbón! Prečo je to tak?
Karbónovú ochranu si vyžadujú briarky, fajky z palisandra, olivy, čerešne, hrušky, orecha či duba – proste všetky, ktoré sú vyrobené z dreva. Nech je drevo fajky akokoľvek odolné, pevné a húževnaté, stále je to len drevo. Vysoká teplota horiaceho tabaku by mu bez uhlíkovej ochrany celkom určite ublížila a najbližšia cesta vášho miláčika by smerovala pravdepodobne rovno do smetného koša. A to asi nie je cieľom ani jedného milovníka fajok. Niektoré fajky však takýto štít pred silným žiarom vôbec nepotrebujú! Ktoré to sú? Jedná sa o fajky hlinené, keramické a tzv. méršaumky – fajky z morskej peny. Tieto sú od prvého fajčenia voči páľave a ohňu absolútne imúnne.
Uhlíkový náter fajkovej hlavičky neplní len jeden účel! Čo to znamená?
Pri výrobe fajky sa vzhľadom na hrúbku steny jej hlavičky niekedy stáva, že pri aplikácii vonkajšieho ošetrovacieho náteru tento môže presiaknuť až do tabakovej komory. Občas však stačí aj troška nepozornosti majstra fajkára a kvapka farby či laku skončí presne tam, kde nemá – znova v spaľovacej komore fajky. V oboch prípadoch sú rovnakým výsledkom nie práve vkusne pôsobiace fľaky. Čo s nimi? Šikovne sa prekrývajú karbónovým ochranným náterom. Tento sa tak okrem protektívnej funkcie významnou mierou podieľa aj na vzhľade vašej fajky a pozitívne ovplyvňuje jej estetickú stránku.
Ochranný náter môže mať organický aj anorganický pôvod! Aký je medzi nimi rozdiel?
Organický ochranný náter je zmesou uhlíkového prášku s cukrom, medom či vaječným bielkom, ktoré pôsobia ako spojivo. Pripraviť si ho viete jednoducho aj doma – s jeho aplikáciou na vnútro fajkovej hlavičky by tiež nemal byť žiadny problém. Zmes sa dá v primeranom množstve naniesť, rozotrieť a jemne vmasírovať do stien a okrajov tabakovej komory poľahky aj prstom – zvládne to naozaj každý. Anorganický ochranný náter je zas zlúčeninou práškového uhlíka a tzv. vodného skla, čo je vodný roztok kremičitanu sodného. Tento typ náteru niektorí výrobcovia fajok aplikujú v praxi z dôvodu jeho jedinečného a rokmi overeného preventívneho a profylaktického účinku.
Prečo sa názory na ochranný náter sa rôznia? Koľko ľudí – toľko chutí!
Existuje skupina fajčiarov, ktorí na karbónový náter novej fajky nedajú za žiadnu cenu dopustiť. Väčšinou sa jedná o nováčikov v odbore, ktorým táto pomôcka pri ich fajke značne pomáha bez ujmy zvládnuť jej zafajčenie. Celý rad fajkárov sa však ku náteru tabakovej komory fajky stavia neutrálne. Neodsudzujú ho a nevadí im – na druhej strane ho však ani vyslovene nevyhľadávajú. No a napokon sú tu ortodoxní odporcovia uhlíkových náterov fajkových hlavičiek, ktorí sa mu vyhýbajú ako čert krížu – takúto fajku by si nekúpili snáď nikdy.
Aké sú hlavné dôvody odmietačov? Je ich niekoľko!
Jedným z hlavných argumentov kritikov uhlíkového náteru je ten, že menej poctiví výrobcovia fajok sa ním snažia zamaskovať chyby a nedostatky vzniknuté pri ich remeselnom spracovaní. S týmto tvrdením sa nám však stotožňuje len veľmi ťažko. Pýtate sa prečo? Svetoznámi a renomovaní producenti fajok si na svojich výrobkoch dávajú zvlášť záležať – na kvalite každej vyrobenej fajky stojí ich dobrá povesť a reputácia značky. Je len málo pravdepodobné, že by takýmto laxným prístupom ohrozili a zničili to, čo ich predkovia budovali dlhé desaťročia. K podobným praktikám sú ochotní uchýliť sa skôr iba pofidérni podvodníci – práve z tohto dôvodu odporúčame fajky nakupovať výlučne len u overeného a spoľahlivého predajcu. Vo vlastnom záujme preto čo najrýchlejšie zabudnite na superlacné a hypervýhodné ponuky neznámych “obchodníkov“.
Priaznivci “čistých“ fajok presviedčajú: Náter má nežiaduci vplyv na chuť! Majú pravdu?
V istých kruhoch fajkárov prevláda názor, že vnútorný náter počas fajčenia negatívne pôsobí na arómu a chuť tabaku, ale aj samotného dreva fajky. Podľa ich úsudku je uhlíkový koláč vytvorený počas zafajčenia bez pomoci karbónového náteru iný – lepší a kvalitnejší. Takéto naozaj drobné detaily sú skôr už len predmetom akademických debát skutočných gurmánov a majstrov fajok. Povedzme si však úprimne – reálna šanca jednej či druhej strany presvedčiť svojho oponenta sa v skutočnosti aj tak blíži k nule. Chuť je predsa vec silno individuálna a každému sa páči niečo iné…
Článok pre vás pripravil Vojtech