Uhryznutie jazyka alebo tiež tongue bite (z angl. tongue/jazyk, bite/hrýzť) určite nepatrí do kategórie príhod, na ktoré nadšenci fajok spomínajú s úsmevom. Je to skôr naopak. Aj takáto skúsenosť však fajčiara na jeho ceste svetom chladného dymu niekam posúva a dáva mu skvelú príležitosť na empirické získavanie poznatkov. Verte či nie, problém uhryznutia jazyka sa ani zďaleka netýka len nováčikov, tu a tam zvyknú zostať poriadne zaskočení aj starí a ostrieľaní fachmani. Vychutnávanie si tabaku by malo byť príjemnou a relaxačnou činnosťou – vždy a za každých okolností. Ako si teda naplno užiť fajku tak, aby vás, potvora jedna malá, “neuhryzla“?
Zistili sme, čo značí uhryznutie jazyka v žargóne fajkárov! Ste zvedaví?
Uhryznutie jazyka je hovorový výraz, ktorým sa v komunite nadšencov fajok označuje popálenie dutiny ústnej horúcou parou počas fajčenia. Tu je vysvetlenie. Počas horenia tabaku sa z neho vplyvom vysokej teploty uvoľňuje vlhkosť . Tá v podobe rozohriatej pary putuje z fajkovej hlavičky cez dymový kanálik a náustok až k ústam fajčiara. Jemná sliznica jazyka a úst reaguje na veľmi teplú paru obzvlášť citlivo. Bolesť jazyka nastupuje bleskovo, je prudká, ostrá a intenzívna. Všetci fajčiari v tej chvíli reagujú inštinktívne a takmer navlas rovnako – náhlym šklbnutím hlavy a rýchlym odtrhnutím fajky od úst. Mnohokrát sa stane, že fajka skončí až na zemi a otázka jej prežitia je len vecou šťastia či náhody. Zhrnuté a podčiarknuté – vašu traumu má na svedomí para.
Uhryznutie jazyka môže mať viacero príčin – toto sú najdôležitejšie z nich!
Mokrý tabak
Správna vlhkosť fajkového tabaku je 60 až 70%. Príliš suchý tabak sa medzi prstami trúsi, láme a praská – horí rýchlo, produkuje štipľavý dym a má tendenciu prepaľovať fajku. Ak je zas neúmerne vlhký, zhasína a tvorí kvantá výparov klokotajúcich vo fajke. Fajčiar je tak nútený bafkať silnejšie, avšak premočená fajka už nie je schopná zbavovať vznikajúci dym prebytočnej vlahy. Mokravý prúd vriaceho vzduchu sa tak nekompromisne valí smerom k jeho ústam a uhryznutie jazyka už je len neodvratným zakončením celej tejto pohromy.
Vysoký obsah cukru v tabaku
Cukor v tabaku pôsobí hygroskopicky. Čo to znamená? Asi toľko, že tabaková zmes s vyšším podielom cukru dokáže lepšie pohlcovať a viazať na seba vodnú paru z okolia. Sladký tabak preto pri spaľovaní uvoľňuje oveľa viac vlhkosti, než je žiaduce. V tejto chvíli sme znova skončili pri našom známom vzorci: neúmerné mokro + výrazné teplo + silnejšie poťahovanie fajčiara = uhryznutie jazyka ako vyšité. Cukornatejší fajkový tabak sa z tohto dôvodu odporúča pred použitím tak na hodinku porozkladať na čistý papier – vlhkosť by sa v ňom mala za ten čas upraviť a vy máte bitku úspešne vyhratú.
Sila a dĺžka ťahu
Energický, mocný a plný, úporný či hlboký ťah fajčiara? To všetko sú faktory, ktoré uhryznutiu jazyka významne napomáhajú. Silnejší a dlhší ťah znamená vyššiu teplotu a vlhkosť v miske, ale aj väčší tok horúceho dymu prúdiaci k fajkárovi. My však potrebujeme dosiahnuť presný opak. Pomalé, jemné a plytké pobafkávanie na hranici zhasnutia fajky predstavuje nižšiu vlhkosť aj teplotu horenia. Dym je vtedy suchší, chladnejší, lahodnejší a uhryznutie jazyka len málo pravdepodobné. A to je presne to, o čo nám ide od začiatku.
Spôsob plnenia fajky
Tabaková zmes vo fajke musí byť primerane vzdušná a kyprá. Je táto podmienka splnená? Ak áno, tabak bude horieť optimálne a na uspokojivý výsledok fajčenia postačí aj celkom slabučké pufkanie bez potreby zvyšovania intenzity ťahu. Husto, silno a nepriedušne napchatá hlavička fajky si logicky pýta silnejší ťah fajčiara. Ten je v tomto prípade viac než nevyhnutný – zvonka nasávaný vzduch musí totiž preniknúť husto natlačeným tabakom, inak fajka zhasne. No a divokejší ťah znova nespeje k ničomu inému, než poriadnemu uhryznutiu jazyka.
Ako sa uhryznutie jazyka lieči? Pomôže babičkina klasika!
Počuli ste už názor, že uhryznutie jazyka má aj chemickú príčinu? Podľa niektorých to funguje nasledovne. Hodnota pH vyjadruje koncentráciu iónov, ktoré stanovujú kyslosť alebo zásaditosť prostredia. Ak sa pH pohybuje v rozmedzí od 1 do 6, jedná sa o kyslé prostredie, pH 7 znamená neutrálne prostredie a rozsah pH od 8 do 14 nám určuje, že sa nachádzame v zásaditom prostredí. Tabakový dym je značne zásaditý (alkalický), čo môže na sliznicu v ústach pôsobiť dráždivo a vyvolať pálenie. Potraviny či nápoje s nižším pH tak silne zásaditý charakter tabaku zmierňujú. Pomôcť by mala horká čokoláda, med, červené víno, káva alebo šálka kvalitného čaju. Niekedy však úplne stačí vypláchnuť ústa čistou studenou vodou. Táto vyplaví drobné čiastočky tabaku a upokojí sliznicu, čím umožní návrat pH v ústnej dutine do normálu.