Zhasínajúca fajka na tabak je problém. Behom chvíle totiž dokáže zmeniť aj to najlepšie sedenie na zúfalý boj o záchranu svetielka umierajúceho v komore vašej briarky. Kalvária začiatočníkov, ako zhasínanie fajky na tabak nazýva jeden môj známy, je povinnou jazdou každého fajkára počas jeho dlhej a náročnej cesty k dokonalému dymu. Od prvého nesmelého bafnutia však k profesionálnej rutine nevedie žiadna rýchla diaľnica. Všetko sú to pomalé a úzke okresky plné nástrah, neustálych pokusov, väčších či menších chýb a omylov. Veci som si trochu preklepol a sumár šiestich najbežnejších príčin zhasínania fajky na tabak som pre pripravil práve TU!
1. Neprimerane vlhký tabak
Ideálna vlhkosť fajkového tabaku sa pohybuje na úrovni 60 až 70%. Ak je tabak vlhkejší, bude horieť zle a vo fajke vám bude zhasínať. Navyše vytvára aj extrémne veľa pary a kondenzátu, ktorý sa usádza na dne fajkovej hlavičky. V spodnej časti spaľovacej komory potom vzniká prílišné množstvo močky, čo na kvalite vášho fajčenia rozhodne nepridá. Na udržanie horenia takéhoto tabaku nepomôže ani silnejší ťah fajčiara. Pri intenzívnejšom poťahovaní si totiž fajkár môže uhnať tak akurát drsné uhryznutie jazyka horúcou parou, čo určite nie je jeho cieľom. Aké je riešenie tejto mrzutosti? Pred napchávaním fajky rozložte svoj tabak na stole a nechajte ho chvíľu voľne preschnúť. Dĺžka času jeho sušenia je otázkou cviku – niekedy stačí pár minút, inokedy je potrebná aj hodinka. Ako som spomínal už vyššie, váš najlepší učiteľ je prax.
2. Nedostatočne vyschnutá fajka
Staré známe pravidlo hovorí, že každá drevená fajka na tabak by sa mala fajčiť len raz denne – nasledujúcich minimálne 24 hodín by mala schnúť a odpočívať v stojane. Skrátenie intervalu jej rotácie spôsobí, že briar nestihne uvoľniť vstrebanú vlhkosť a vaša fajka zakysne. Čo to znamená? Odpornú pachuť dymu pri fajčení a fakticky úplnú likvidáciu fajky, pretože jej repasovanie v tomto štádiu už možné nie je. Ako sa tejto nepríjemnosti vyhnúť? Musíte používať viac fajok. Točiť dookola jednu či dve sa proste nevypláca – ja ich mám vo svojej domácej zbierke asi tridsať. A stále sa mi zdá, že ich nie je dosť…
3. Husto napchatá fajka
Sila ťahu správne naplnenej fajky by sa mala podobať poťahovaniu limonády cez klasickú slamku. Ak je tabaková zmes v hlavičke natlačená obzvlášť tuho, prúdenie vzduchu sa v nej zastaví a fajka zhasína. Bez prístupu kyslíka, ktorý je nevyhnutnou podmienkou horenia, je totiž vaša fajka celkom vyradená z činnosti. Zapamätajte si, že priveľa tabaku nie vždy značí aj bohaté mračná dymu. Pomôcť si viete tyčinkou fajkového príboru, ktorou tabak jednoducho prevzdušníte – nič hrozivé.
4. Slabo natlačený tabak
Keď pri napchávaní fajky tabakom nepoužijete patričnú silu, zmes bude nanajvýš vzdušná a riedka. Dobré to istotne nie je, lebo chabé utlačenie zmesi bráni jej správnemu a riadnemu a horeniu, ktoré by malo plynule postupovať od vrchu hlavičky až po dno tabakovej komory. Jednotlivé vrstvy natlačeného tabaku by preto mali byť v tesnejšom kontakte, ich pružnosť však v každom prípade musí zostať zachovaná. Plniť misku by ste teda nemali príliš kypro, no ani prituho – stále sa snažte trafiť osvedčený zlatý stred.
5. Zle zapálená fajka
Vždy si dajte záležať na tom, aby sa celá vrchná plocha tabaku vo vašej fajke zapálila rovnomerne. Ak sa rozhorí len čiastočne, v hlavičke vám vzniknú miesta so slabým tlením alebo tiež časti, kam sa horenie vôbec nedostane. Správna technika zapaľovania fajky pritom vôbec nie je zložitá. Ako na to? Fajkovým zapaľovačom či zápalkou krúžte tesne nad hlavičkou fajky tak, aby sa plameň nedotýkal tabaku. Zmes v hlavičke len jemne opaľujte a zároveň slabučko poťahujte z náustka až dovtedy, kým sa vám celá vrchná časť tabaku krásne nerozhorí.
6. Dlhé prestávky medzi poťahmi
Zhasínajúca fajka na tabak sa vás vôbec nemusí týkať, ak budete … pravidelne bafkať! Aj keď veľa závisí od druhu, kvality, vlhkosti a najmä rezu tabaku, potiahnuť z fajky by ste si mali aspoň 2- až 3-krát za minútu. V opačnom prípade vám fajka začne pomaly, ale isto zhasínať. Stáva sa to pomerne často a nie je to žiadna tragédia – ja sa zvyknem takto pozabudnúť hlavne pri čítaní knihy či sledovaní večerného filmu. Zhasnutú fajku si môžete spokojne zapáliť znova. Pred opätovnou reláciou ju však nechajte kúsok vychladnúť a odstráňte všetok spálený popol z jej hlavičky.